Leatherman Free T4, jest lepszy od noża z krzyżem ?

Długo musieliście czekać na ten tekst, jednak testy muszą potrwać i ciężko ocenić produkt w kilka dni. Jak już mogliście zaobserwować na moim Instagramie, dostałem do testów od Militaria.pl Leatherman Free T4. Muszę przyznać, że współpraca z tym sklepem to sama przyjemności.

 

Leatherman jakiś czas temu wypuścił na rynek nowe Toole z serii Free. Innowacyjny system otwierania, magnesy, nowe narzędzia… Wszystko super, tylko cena… Dużo osób na początku była mocno zniechęcona do ceny, jaką zaoferował dystrybutor. Uważam, że ceny niestety nie wynikają tylko z wartości dolara, należy doliczyć cło, koszty transportu, utrzymanie serwisu. Nie mam zamiaru tu nikogo bronić, niestety nic nie ma za darmo i nic na to nie poradzimy. I tak nie jest źle, kurs dolara rośnie w górę i chyba już teraz lepiej pomyśleć nad zakupem.

Wracając do T4, po co komu taki gadżet? Osobiście dłuższy czas myślałem nad zakupem Victorinoxa, jednak kiedy pojawił się ten scyzoryk uznałem go za ciekawą propozycję. Przecież każdy ,,Vicka” zna, tu mamy coś nowego w dodatku Leatherman z 25 letnia gwarancją, która w sumie jest dożywotnia i jak już sam doświadczyłem działa bez zarzutu.

T4 oferuje nam 10 dodatkowych funkcji, oprócz klasycznego ostrza:

1. Ostrze nożowe gładkie ze stali nierdzewnej 420HC
2. Sprężynujące nożyczki
3. Mini-łom
4. Nóż do bezpiecznego otwierania paczek
5. Szydło/rozwiertak z oczkiem
6. Otwieracz do kapsli
7. Pilnik do metalu i drewna
8. Śrubokręt phillips (krzyżak)
9. Średni śrubokręt płaski
10. Mały śrubokręt płaski
11. Mikro-śrubokręt płaski
12. Pęseta

Całkiem sporo jak na takie małe narzędzie. Nagrałem Wam nawet małą prezentację, jeszcze słabo mi to idzie… Ale uczę się składać filmy i może coś z tego będzie. Zapraszam do obejrzenia prezentacji 🙂

Pierwsze wrażenia po otrzymaniu sprzętu były takie sobie, na filmach u innych wydawał się większy. Z pudełka wyciągnąłem małego pękatego grubaska. Jednak po paru minutach w ręku wpasował się znakomicie i jak do tej pory jest najbardziej używanym narzędziem w moim całym EDC, a mam go już dwa miesiące. Produkt opakowany jest bardzo ładnie i robi wrażenie.

 

Główną zaletą jak przeważyła, że chciałem kupić T4 to klips, który dostajemy już w zestawie i nie musimy nic kombinować. Szkoda, że nie jest tylko przekładany. Scyzoryk w kieszenie siedzi dzięki niemu pewnie i nie ma co się bać, że zgubimy go.

 

Podstawowym narzędziem, jakie używam w ciągu dnia, jest ostrze. 420HC jest stalą dobrze znaną z innych produkcji Leathermana i nie będę się tu rozpisywać. Niestety trzeba czasem podostrzyć i tyle, tragedii nie ma. Długość KT wynosi 53mm (w moim egzemplarzu) i nawet udało mi się zrobić śniadanie na wyjeździe. Osobiście lubię małe ostrza i osoby z ,,kompleksami wielkości” mogą odczuwać niedosyt.

 

Oprócz noża także używam śrubokręta, nożyczek oraz pilnika. Nożyczki w porównaniu do Wave zostały moim zdaniem poprawione. Śrubokręt krzyżakowy, po prostu rewelacja! Używałem go kilkadziesiąt razy, małe, większe śrubki i każda współpracowała z tym wkrętakiem znakomicie. Kilka piw także otworzyłem otwieraczem i w każdym stanie można to ogarnąć. Ciekawym rozwiązaniem jest otwieracz do paczek, po co on jest to nie wiem i ciężko mi opowiedzieć o jego działaniu. Nie miałem okazji używać go, łatwiej i przyjemniej jest otworzyć jedną ręką ostrze. Moim zdaniem jest totalnie zbyteczny, ale zawsze możemy chwalić się tym czymś wśród znajomych. Co do pozostałych narzędzie, nie będę Was zanudzać, działają i mają się dobrze po całym okresie testowania. Nie zauważyłem nadmiernego zużycia, Panowie z serwisu nie będą mieć raczej dużo roboty przy T4. Wszystkie narzędzia można otworzyć oraz zamknąć jedną ręką. Wymaga to delikatnej wprawy, blokada trzyma pewnie i podczas pracy żadne narzędzie nie złożyło mi się na palce.

 

Wykonanie jest na wysokim poziomie, Leatherman musi jedynie poprawić wygląd swoich krawędzi tnących… Porównując do Victorinoxa trój-warstwowego, T4 jest podobny i nie zajmie więcej miejsca w kieszeni. Nosiłem go w EDC letnim i spodenki jakoś mi nie spadły, czyli waga 121,9 g nie jest za duża. Konstrukcja scyzoryka oparta jest w dużej mierze na nylonie wzmocnionym włóknem szklanym. Przez te kilka tygodni zdarzyły się upadki na beton i nie ma śladu na tym tworzywie, konstrukcja jest bardzo solidna.

 

Czy T4 jest lepszy od Victorinoxa? Ciężko jest odpowiedzieć na to pytanie, każdy z nich ma swoje plusy. Osobiście, jednak uważam, że produkt Leathermana można polecić. Każda osoba szukająca innowacji polubi to narzędzie. Ja osobiście na pewno kupię ten sprzęt i będę cieszyć się dalej jego posiadaniem. Militaria.pl ma go ciągle w swojej ofercie !! (Link)

 

Zachęcam także do przyjrzenia się modelowi P4, kawał fajnego Toola, może za jakiś czas, jak będzie okazja, napisze coś więcej.

 

5 komentarzy

 • […] Swojego czasu dostałem od chłopaków z Militaria.pl model T4, którego recenzję znajdziecie w linku. Sprzęt nie zawiódł mnie, sam jednak zastanawiałem się, jak to będzie z K4. Seria ,,K” […]

 • Kosiarz Pucybutów

  14 października 2020 at 12:55 Odpowiedz

  Ile pucy bucie dostałeś za promocję tego gówna?

  • Robert Dąbrowski

   27 października 2020 at 19:55 Odpowiedz

   No widzisz, dzięki tej recenzji kupiłem sobie dom, auto i kilka rzeczy… Teraz jeszcze jadę na wycieczkę 🙂 Zazdrość ?:D

 • Knut

  26 października 2020 at 21:33 Odpowiedz

  Widzę, że ktoś ma ból pewnej części ciała z powodu braku możliwości zakupu takiego świetnego sprzętu 😀

  • Robert Dąbrowski

   27 października 2020 at 19:55 Odpowiedz

   Pewnie w domu siedzi i tylko marudzi 🙂

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.